Oto 8 najważniejszych trendów w projektowaniu wnętrz na rok 2022, mówią eksperci

Oto trendy w domu, których można się spodziewać w nadchodzącym roku, według niektórych naszych ulubionych projektantów wnętrz. Po kilku latach życia w pandemii wiele elementów codziennego życia zaczęło wracać do normalności w 2022 roku. Zaczęliśmy wyruszać w świat i ponownie spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Ale dla wielu nasze domy pozostały naszym centrum egzystencji.

Eksperci twierdzą, że pragnienie komfortu i stabilności było motywem wielu  naszych wyborów w zakresie dekoracji i projektowania w 2021 roku. „Ostatnie kilka lat dało tak wielu z nas możliwość zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy i jak chcemy żyć” – mówi projektant wnętrz Joshua Smith . „Nasze domy powinny inspirować nasz umysł i odżywiać naszego ducha, a to można wyrazić na wiele różnych sposobów dla różnych ludzi”.

Aby określić, jakich stylów, kolorów i materiałów możemy spodziewać się więcej w 2022 roku, skorzystaliśmy z ekspertyz różnych projektantów wnętrz i profesjonalistów z branży. Oto 8 najlepszych ekspertów ds. trendów w projektowaniu domów, które według ekspertów będą dostępne wszędzie.

1. Odcienie zieleni

Jeśli wybory na kolor roku 2022 są jakąkolwiek wskazówką, zielony ma teraz ważny moment. Firmy malarskie, w tym Sherwin-Williams, Benjamin Moore, PPG i inni, określili odcień zieleni jako główny trend kolorystyczny w nadchodzącym roku, a projektanci tacy jak Ginger Curtis z teksańskiej firmy Urbanology Designs twierdzą, że bujny odcień zaczyna ustępować niebieskiemu jako najpopularniejszy kolor dekoracyjny. Aby wyjaśnić to nowo odkryte pokrewieństwo z zielenią , zauważa, że ​​kolor ten jest „pocieszającym przypomnieniem o przebywaniu na zewnątrz i naszej potrzebie połączenia z naturą”. Po tym, jak pandemia COVID-19 zmusiła nas do przeniesienia wielu spotkań towarzyskich i zajęć na zewnątrz, przywracamy wpływy natury do wnętrz, mówi Curtis.

 

2. Zakrzywione linie

W meblach, wzorach i architekturze popularne w minionych latach kanciaste, geometryczne kształty zastępowane są bardziej miękkimi, falistymi liniami. Krzywe zostały wymienione w raporcie prognozowania trendów na Pintereście na 2022 r., który odnotował znaczny wzrost zainteresowania zakrzywionymi ścianami i kanapami w salonie w ciągu ostatniego roku. Teraz miękkie linie, łuki i krzywe pojawiają się w kolekcjach mebli od wielu różnych sprzedawców, zauważa projektantka wnętrz z Północnej Karoliny, Kristin Bartone.. Wywodzi ten trend z naszego zbiorowego pragnienia komfortu w stresujących czasach, ponieważ krzywe i zaokrąglone formy z natury są bardziej miękkie i uspokajające niż ostre kąty i proste linie. „W tej chwili, wychodząc z globalnego kryzysu zdrowotnego i napięć gospodarczych, ludzie chcą być objęci meblami, oświetleniem i tkaninami, z którymi mamy do czynienia w naszym codziennym środowisku” – mówi.

3. Ciepłe neutrale

Wyraźne biele, stalowe szarości i inne chłodne neutralne odcienie to od dawna ulubione kolory, które zapewniają czysty, nowoczesny wygląd, ale preferencje zaczynają się zmieniać w cieplejszym kierunku. „Przewiduję, że zobaczymy powrót cieplejszych palet kolorów i subtelne przejście z powrotem do kremów, beży i aktów” – mówi Smith. Spodziewaj się, że te pocieszające neutralne – a także bogatsze, bardziej ziemiste odcienie, w tym szarobrązowy, wielbłąd i rdza – zostaną zastosowane na ścianach, tapicerce i innych meblach, aby stworzyć przytulną, zachęcającą atmosferę. Oprócz tych bardziej konwencjonalnych odcieni, projektantka z Teksasu Kim Armstrong przewiduje również, że rumieniec pojawi się jako neutralny. Dodaje wariacje brązu lub brązu z delikatnymi różowymi odcieniami, aby ogrzać pomieszczenie i stworzyć radosną atmosferę, sugeruje.

4. Warstwy tekstury

Spośród wszystkich trendów wnętrzarskich z 2022 roku najczęściej wymieniana była faktura. Projektantka wnętrz z Karoliny Południowej, Caroline Brackett , przewiduje, że w nadchodzącym roku popularne będzie „wszystko, co jest puszyste, puszyste lub przytulne”, podczas gdy Erin Coren z Curated Nest Interiors widzi na horyzoncie więcej frędzli i dekoracyjnych wykończeń. „Warstwy i tekstury są teraz wszędzie w modzie, a projektowanie wnętrz zwykle nie jest daleko w tyle” – mówi Coren. Nawet ściany poddawane są obróbce tekstur za pomocą technik, takich jak mycie wapnem i produkty malarskie, które naśladują wykończenia tynku, mówi kalifornijska projektantka Lindye Galloway . Aby uzyskać przytulny, warstwowy wygląd mebli i akcesoriów, poszukaj różnorodnych materiałów, takich jak kamień naturalny, skóra, drewno i metal, a takżewysoce teksturowane tkaniny, takie jak bouclé .

 

5. Mieszanie stylu vintage i nowego

Zamiast kupować wszystkie nowe meble, ludzie coraz częściej wybierają antyki i elementy vintage wśród bardziej nowoczesnych projektów, mówi Anna Franklin, projektantka wnętrz z Milwaukee . „Antyki i meble w stylu vintage są nie tylko przyjazne dla środowiska, ponieważ zmieniasz przeznaczenie przedmiotów, ale pozwalają na zestawienie starych i nowych w przestrzeni” – mówi. Szczególnie w obliczu zakłóceń w łańcuchu dostaw i wielomiesięcznych zaległych zamówień, vintage zakupy jest bardziej pożądane niż kiedykolwiek. Według raportu internetowego rynku odsprzedaży Mercari , Amerykanie wydali w zeszłym roku ponad 17 miliardów dolarów na używane meble i inne przedmioty do mieszkania i oczekuje się, że liczba ta wzrośnie.

6. Projekt biofilny

Wyróżniony również jako główny trend w raporcie Pinterest Predicts z 2022 r . , biophilic design ma na celu wprowadzenie do domu atmosfery zewnętrznej dzięki naturalnym materiałom, kolorom i – oczywiście – roślinom. Wychodząc poza kilka doniczek na parapecie, rodzice roślin eksperymentują teraz z porośniętymi roślinami ścianami i unikalnymi instalacjami wiszącymi. Bartone wyjaśnia, że ​​ten inspirowany naturą trend jest zakorzeniony w naszym podstawowym składzie człowieka. „Historycznie, kontakt z naturą zapewniał jedzenie, ubranie i schronienie” – mówi. „Te połączenia są odciśnięte w naszych mózgach i podświadomie pocieszają nas te kolory, tekstury i wzory”.

 

Powiązane: 8 sposobów na dekorowanie za pomocą akcesoriów do domu inspirowanych naturą, aby natychmiast poprawić nastrój

 

7. Spadek Home Office

Ponieważ większość pracowników przeszła do pracy zdalnej na początku pandemii, domowe biura stały się koniecznością, a nie luksusem. Prawie dwa lata później wiele osób wraca do biura, a zapotrzebowanie na domowe stacje robocze może maleć. Według raportu Modsy z 2022 r. 81% osób wolałoby pracować w domu przynajmniej przez część czasu, ale firma zajmująca się projektowaniem wnętrz online odnotowała w tym roku 30% spadek liczby osób projektujących domowe biura w porównaniu z 2020 r. W miarę zmiany potrzeb spodziewaj się, że wielu właścicieli domów przeniesie prowizoryczne biuro z powrotem do sypialni dla gości, pokoju gier lub garderoby, którą kiedyś było.

 

8. Meble pozyskiwane lokalnie i w zrównoważony sposób

„Zrównoważony rozwój i świadomie wykonane dekoracje, akcesoria i meble wciąż się rozwijają, ponieważ coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z ich wpływu na środowisko i pochodzenia ich produktów” – mówi Franklin. Coraz więcej konsumentów zastanawia się teraz, w jaki sposób powstają ich meble, w tym drewno, kleje i włókna użyte do ich produkcji, a także jak daleko muszą podróżować, aby dostać się do ich domów, dodaje Bartone. Materiały mają znaczenie, ale zakupy lokalne i korzystanie z usług regionalnych dostawców to również świetne sposoby na zmniejszenie śladu węglowego podczas wyposażania domu.