Najgorętsze trendy w projektowaniu wnętrz 2022

Pierwszy rok pandemii wiele nas nauczył o nas samych i o tym, jak żyjemy z innymi. Nigdy przez milion lat nie wyobrażaliśmy sobie, że będziemy organizować spotkania Zoom bez stanika z klocka , ale hej – to jest showbiznes, kochanie. Dodatkowo musimy przyznać: COVID-19 był sprawdzianem rzeczywistości, o którym nie wiedzieliśmy, że potrzebujemy. Tegoroczne trendy w aranżacji wnętrz służą jako metafora rozwoju, odporności i innowacji, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat (wraz z postawą IDGAF). Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak zmienią się nasze domy w 2022 roku.

 

1. NEWSTALGIA

Powiedzieliśmy to raz i powtórzymy: Newstalgia pojawia się już wszędzie w 2022 roku. Dla tych, którzy nie wiedzą, stylizacja łączy meble w stylu vintage i retro z luksusowymi wykończeniami i najwyższej klasy tech, więc wydaje się aktualny i sugestywny. Pomyśl: Połącz dębowy kredens swojej prababci ze współczesnym stołem z marmuru w Kalkucie . „Ogólnie rzecz biorąc, widzimy mieszankę wnętrz na 2022 rok, podskakujących między nostalgicznymi wibracjami lat dziewięćdziesiątych a wykorzystaniem bardziej minimalistycznych i przyjaznych dla środowiska stylów” – wyjaśnia James Waylett, szef marketingu w Jacobs and Dalton . Zasadniczo, jeśli zestawy Clueless i Home Alone miały dziecko z Ex Machina, to byłaby Newstalgia.

2. OŚWIETLENIE RZEŹBIARSKIE

Najfajniejsze ulepszenie , jakie możesz wprowadzić do swojego mieszkania w tym roku? Oświetlenie rzeźbiarskie. Raport trendów Etsy z 2021 r. ujawnił 27-procentowy wzrost oświetlenia rzeźbiarskiego – od wisiorków w kształcie pająków po abstrakcyjne kinkiety – które dodają przestrzeni charakteru i ekscentryczności. I, podobnie jak Newstalgia, tegoroczne trendy oświetleniowe czerpią z przeszłości: „[Widzimy] projekty z XX-wiecznych ruchów, takich jak Art Deco, Early Modernist, Bauhaus i Epoka Atomu”, mówi projektantka Laura Umansky . Pomyśl: oprawy z industrialnymi metalowymi akcentami, antycznymi wykończeniami i matowym szkłem.

 

3. ODRODZENIE HELLENISTYCZNE

ICYMI, Gwenyth Paltrow, właśnie podzieliła się pełną wycieczką po domu celebrytów na Architectural Digest — a jej jadalnia prezentuje to, co najlepsze w hellenistycznym odrodzeniu . „[Ten trend] oddaje hołd starożytnym greckim motywom” — wyjaśnia projektantka Karen B. Wolf. „Od popiersi i gzymsów korynckich po złote, niebieskie, czarne i białe palety, obrazy Afrodyty i naczynia z czasów starożytnych”. A jeśli eteryczna jadalnia Paltrow jest jakąkolwiek wskazówką, senne fototapety i antyczne motywy będą w tym roku ogromnym powrotem.

4. ZIELEŃ

Do tej pory prawdopodobnie zauważyłeś, że zielone odcienie są kolorem „it” roku 2022. Ale najbardziej interesujące w tym trendzie jest to, że wywodzi się on z biofilii i holistycznego dobrego samopoczucia. „Czystszy dom oznacza mniej zagracone otoczenie, a zielony kolor, wybrany przez pięć głównych firm farbiarskich [jako ich oficjalny kolor roku], mówi o dobrym samopoczuciu”, mówi Wolf. „Wianki, paprocie, ściany pionowe, ściany z roślinami zapewniającymi prywatność, sufity roślinne i wewnętrzne ogrody będą w trendzie”. Ogólnie rzecz biorąc, wygląd łączy żywą zieleń i dekoracyjne odcienie, tworząc otwarte, przestronne przestrzenie nasycone wyluzowanym klimatem Cali z lat 70.

 

5. MEBLE W TONACJI KLEJNOTÓW

Na czym jeszcze mają obsesję projektanci w 2022 roku? Meble w kolorze biżuterii . „Białe, białe, białe, jest na zewnątrz, na zewnątrz, na zewnątrz”, mówi Lynne Tocchet, dyrektor ds. projektowania wnętrz w Pacaso . „Ciepłe odcienie klejnotów będą widoczne w bogatych odcieniach, takich jak spalone pomarańczowe poduszki na sofie i pościel z ciemnoniebieskimi i zielonymi akcentami”. Bierzemy rubinowe, szmaragdowe, szafirowe, ametystowe i luksusowe elementy w złotym odcieniu, które mogą uwydatnić przestrzeń dramatycznym, ryzykownym kolorem. Krótko mówiąc, to najprostszy sposób, aby zmienić pokój w nastrój .

6. WZORY SZACHOWNICY

Chociaż wzory w szachownicę istnieją od wieków, widzimy je wszędzie w domu i modzie – od czarno-białych podłóg po przytulne kardigany. „Przejdź do modowej strony Instagrama, a prawdopodobnie znajdziesz obiekt w kratkę w tle kilku modnych dziewczyn – od dywanów z okolicy po wazony i ceramiczne kubki” – pisze redaktorka działu Who What Wear Indya Brown. „Nadruk w kratkę pojawił się w lookbookach i programach od Gucci i Stine Goya po Christophera Johna Rogersa i Dolce & Gabbana. Teraz [to] mikrotrend pojawiający się we wszystkich naszych ulubionych sklepach z artykułami dekoracyjnymi do domu”.

 

7. MATERIAŁY Z KAMIENIA I GLINY

A teraz akcesoria. W 2021 r. modny był organiczny nowoczesny wystrój , a tegoroczne akcesoria skupiają się na ciepłych, ziemistych neutralnych kolorach z organicznymi elementami z kamienia i gliny. Popularne są również organiczne tekstury z naturalnych materiałów, takich jak kamień, ołówek rattan, wypalana glina, ręcznie dmuchane szkło, jedwab i rustykalne, niewykończone drewno – mówi Umansky. „Od skóry po kamień, naturalne tekstury [działają] jako neutralne. Zakotwiczają przestrzenie zdominowane przez niezwykłe sylwetki i nasycone kolory.”

 

8. ŚCIANY PŁYTOWE

Jeszcze innym godnym omdlenia trendem, który pojawił się w siedzibie Paltrow, była ta oszałamiająca ściana z płyty Hermés. „Jeszcze zanim wybuchła pandemia i wiele osób utknęło w domu, aby się zabawić, naczynia rozwijały nowy rodzaj kulturowego znaczenia”, wyjaśnia Hannah Martin z Architectural Digest . „Ale co zrobić z tymi wszystkimi talerzami, kiedy przynajmniej przez ostatni rok jesteście wiecznym przyjęciem złożonym z dwóch lub czterech osób? Degustatorzy, którzy lubią blaty, zawsze znali odpowiedź: oczywiście wyjmij te naczynia z szafek i wywieś je na ścianach!” I choć trend koncentruje się na eksponowaniu naczyń, wielu projektantów uzupełnia wygląd zastawą stołową, koszami i szklanymi naczyniami, aby dodać wymiar.

9. ODWOŁANIE OD KRZYWEJ

Być może najbardziej widocznym trendem przejmowania kanałów są zaokrąglone, zaokrąglone meble i dekoracje. Pomyśl: sofy o dowolnym kształcie , stoliki z bębnami i konstrukcje łukowe. „Zakrzywiona linia mocno wkracza do naszych domów” — mówi projektant Kim Armstrong . „Myślę, że szukamy bardziej miękkich linii i bardziej komfortowych projektów [i można spodziewać się krzywych] w drzwiach wewnętrznych, oknach, projektach szafek, łukowych sufitach”. Armstrong wspomina również o uspokajającym, pocieszającym działaniu zaokrąglonych mebli: „Ludzie uwielbiają tę miękką linię, która sprawia wrażenie, jakby otaczała Cię uściskiem po ciężkich czasach, które przyniósł Covid”.

 

10. INTELIGENTNE DOMY I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Planujesz sprzedać swój dom w tym roku? Cóż, sugerujemy zwrócenie szczególnej uwagi na trend zrównoważonego rozwoju. Serwis notowań nieruchomości Opendoor wymienił ekologiczną architekturę krajobrazu jako najwyższy priorytet wśród właścicieli domów w swoim raporcie o wystroju z 2022 r. Ekologiczny projekt stał się priorytetem dla potencjalnych nabywców domów, a w 2022 r. można spodziewać się ulepszeń, takich jak panele słoneczne, energooszczędne okna, zwiększona technologia inteligentnego domu (np . termostaty regulujące temperaturę ) i ogrody słoneczne.

 

11. ŚWIĘTOWANIE KOLORU

Pożegnaj się z nudnymi szarościami i nienachalnymi neutralami, bo kolor powrócił (i gotowy do zabawy ). Wszystko sprowadza się do tego, w jaki sposób je połączysz: „Ciemne odcienie klejnotów i kolory nadają ton palecie, która jest nastrojowa i podnosząca na duchu w tym samym akcie. Bogate odcienie, takie jak Iron Ore i Blackberry, tworzą tła o głębokich tonach, podczas gdy jasne akcenty, takie jak Coral Clay i Aleutian, rozjaśniają klimat” – pisze Julianna Fatica z Sherwin-Williams . Sue Wadden, dyrektor ds. marketingu kolorów w firmie, również wspomina, że ​​ten ruch jest bezpośrednim odpowiednikiem The Roaring ’20s. „Chodziło o zabawę, śmiech i pamiętanie, co to znaczy być radosnym. Widzimy, jak wiele z tego dzieje się ponownie, gdy wychodzimy z chaosu i wracamy do tego, co dobre”, wyjaśnia.

 

12. EMOCJONALNE ESCAPE ROOMY

Wreszcie, podżegany do pandemii trend, który się utrzyma: emocjonalne escape roomy . Termin został wymyślony przez Pinteresta i odnosi się do sposobu, w jaki ludzie zmieniają przeznaczenie swoich nie tak już używanych pokoi gościnnych – które obejmują wszystko, od małych bibliotek, gabinetów masażu lub muzycznych jaskini po kryształowe jaskinie. „Gen Z szuka sposobów na podniesienie ich wibracji i szuka etapów duchowego przebudzenia. W domu przestrzenie stają się święte… Łaźnie, pokoje do medytacji, strefy uzdrawiania i celowe planowanie przestrzeni to trendy w 2022 roku” – wyjaśnia Wolf. „Dom stał się naszym sanktuarium, a znalezienie tych przestrzeni do ładowania w naszych murach jest niezbędne”.